Kodėl kai kuriems žmonėms atsiranda dantų kariesas (ėduonis), nors jie dantis valo kruopščiai kiekvieną dieną, o kiti mažai kreipia dėmesį į burnos higieną ir neturi problemų?

Jei išorinis emalio sluoksnis yra pažeistas, gali atsirasti ėduonis.

Mokslininkai pirmą kartą nurodė genų kompleksą, kuris yra atsakingas už danties emalio formavimąsi. Bandymai buvo atlikti su pelėmis, kurios turėjo skirtingas emalio proteinų mutacijas priskiriant “Wnt signalo keliui”. Šitas perdavimo kelias žmonių ir gyvūnų ląstelėse reaguoja į išorinius signalus ir aktyvuoja pasirinktus genus ląstelės branduliuose. Wnt signalo kelias yra svarbus embriono vystymuisi ir vaidina didelę reikšmę vėžio ar fizinių sutrikimų formavimuisi.

Visoms pelėms su baltymų mutacijomis buvo išsivystę defektai danties emalyje. Šis atradimas padės patobulinti mūsų supratimą apie danties emalio vystymąsi.

Danties emalio sudėtis ir kietumas gali įtakoti ėduonies progresą. Mokslininkai nustatė, kad ėduonis nėra susijęs vien tik su bakterija, bet ir su danties atsparumu. Bakterijos ir jų toksiniai produktai gali lengvai įsiskverbti į emalį su mažiau stabilia struktūra, kuri lemia ėduonies atsiradimą, net jei burnos higiena yra palaikoma.

Molekulinių-biologinių ryšių danties emalio vystymosi metu ir mutacijų, kurios sukelia emalio defektus, poveikio supratimas suteikia naujas galimybes karieso prevencijai.