Profesionali burnos higiena

Nepriekaištinga burnos ertmės higiena – geriausiai apsaugo nuo dantų ėduonies, gleivinės ir periodonto ligų.

Kodėl reikalinga profesionali burnos ertmės higiena?

Daugelis dėl skubėjimo ar kitų priežasčių burnos priežiūrai neskiria pakankamai laiko. Be to, kasdienė dantų priežiūra namuose ne visiems padeda pilnai apsaugoti dantis.

Netaisyklingai valant dantis ant dantų nuolat lieka minkšto apnašo, nuo kurio prasideda apsauginė dantenų reakcija – uždegimas, kurio pagrindiniai požymiai yra dantenų patinimas, paburkimas, paraudimas ir kraujavimas. Dėl negydomo dantenų uždegimo gali išsivystyti periodontitas, kuriam esant vyksta kaulo ir dantį palaikančių raiščių irimas.

Minkštasis apnašas – pagrindinė gingivito ir peridontito priežastis. Jis lengvai nuvalomas naudojant asmenines burnos ertmės higienos priemones – dantų šepetėlį, dantų pastą, tarpdančių siūlą.

Labai svarbu išmokti tinkamai pašalinti dantų apnašas. Nenuvalius minkštojo apnašo, po 24 val. prasideda jo mineralizacija ir per 10 – 20 dienų minkštasis apnašas virsta konkrementais. Greičiausiai akmenys formuojasi tose vietose, kur atsiveria seilių liaukų latakai, t. y. ant apatinių priekinių dantų liežuvinių paviršių, ant viršutinių krūminių dantų; taip pat kai yra kreiva dantų padėtis ar dantų susigrūdimas.

Vien paprasto valymo dantų šepetėlio nepakanka. Tačiau viso to galima išvengti bendradarbiaujant su burnos higienistu, vykdant nuolatinę profilaktikos programą – profesionalią burnos higieną ir reguliarų kokybišką dantų valymą namuose.

Į burnos higienos procedūrą įeina:

  • Mineralizuoto ir nemineralizuoto apnašo šalinimas;
  • Pigmentinio apnašo šalinimas susidariusio dėl rūkymo, kavos, juodos arbatos ar dažančių maisto produktų vartojimo („Air – flow“ aparatu);
  • Dantų bei plombų paviršių poliravimas;
  • Asmeninės burnos higienos įvertinimas ir mokymas taisyklingai valyti dantis bei tarpdančius;
  • Individualių burnos higienos priemonių parinkimas;
  • Gydomųjų preparatų (fluoro) aplikacijų taikymas ar silantų uždėjimas.

Kaip atliekama profesionali burnos ertmės higiena?

Profesionalios burnos ertmės higienos metu pirmiausia įvertinama dantų ir dantenų būklė.

Minkštosios apnašos pašalinamos besisukančiomis guminėmis galvutėmis ir šepetėliais naudojant specialią pastą.

Kietieji apnašai (dantų akmenys) nuo danties paviršiaus šalinami ultragarsiniu aparatu. Esantieji giliau akmenys šalinami specialiais instrumentais – kiuretėmis. Iš tarpdančių rankiniu būdu pjautuvėliais. Nuvalius akmenis dantys poliruojami.

Pigmentinės apnašos šalinamos Air Flow metodu (kitaip vadinama sodapūte). Šis būdas yra veiksmingas ir efektyvus, pasiekiantis ir sunkiai prieinamas vietas burnos ertmėje. Tai neskausmingas būdas (stipri oro, vandens ir medicininės sodos  srovė, nukreipta statmenai danties paviršiui, greitai nuvalo susikaupusias apnašas). Šis metodas ypatingas ir tuo, kad danties paviršius veikiamas per atstumą, todėl nepažeidžiami kietieji danties audiniai bei dantenos.

Ką reikėtų žinoti po burnos ertmės higienos procedūros:

  • Dantenos gali būti sudirgusios ir kelias dienas kraujuoti;
  • Dantys gali būti jautresni terminiams dirgikliams;
  • Po procedūros reikėtų atsisakyti aštraus ir kieto maisto;
  • Dantis valyti minkštu šepetėliu, naudoti tarpdančių siūlą;
  • Norint, kad dantenos greičiau gytų, rekomenduojama burną skalauti profilaktiniais skalavimo skysčiais, o gydomuosius skalavimo skysčius naudoti tik paskyrus specialistui;
  • Dantenų būklė normalizuojasi po dviejų savaičių.

Kaip dažnai reikia atlikti profesionalią burnos ertmės higieną?

Tai priklauso nuo asmeninės burnos ertmės higienos kokybės, akmenų kaupimosi intensyvumo, apnašų užsilaikymo sąlygų.

Pacientai pakankamai gerai prižiūrintys dantis, profesionaliai burnos higienos procedūrai atvyksta kas pusę metų. Asmenys, kuriems sunku prižiūrėti dantis, kuriems pakankamai greitai kaupiasi dantų apnašos, profesionaliai burnos higienos procedūrai atvyksta, kas 3 – 5 mėn. Pacientams sergantiems periodonto ligomis rekomenduojama profesionalią burnos higieną atlikti ne rečiau nei kas 2 – 3 mėn. palaikomajam periodontito gydymui. Tai gana individualu, todėl geriausiai jums patars burnos higienistas, atsižvelgdamas į jūsų burnos būklę.

Svarbu suprasti, kad nuolatinė priežiūra padeda išvengti odontologinių problemų ir sutaupyti laiko bei pinigų. Reguliarus apsilankymas pas burnos higienistą turėtų tapti įpročiu tiems, kurie brangina savo sveikatą, nes dantų ir dantenų ligos daro neigiamą poveikį visam organizmui. Jeigu domina burnos higiena Šiauliuose, maloniai kviečiame registruotis vizitui.